• Detská Univerzita Komenského

          • Divadlo Aréna a Univerzita Komenského v Bratislave pripravili už 20. ročník Detskej Univerzity Komenského

            Počas letných prázdnin tak môžu deti vo veku od 9 do 14 rokov opäť objavovať a spoznávať nové témy formou vysokoškolských prednášok prezenčne aj online.

             

            Tohtoročnú Detskú Univerzitu Komenského odštartujeme v stredu, 6. júla 2022 v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora Univerzity Komenského v Bratislave prof. Mareka Števčeka, riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru a pozvaných hostí. 

            Študentov čaká aj tentokrát deväť zaujímavých prednášok, ktoré sa budú kvôli rekonštrukcii budovy Divadla Aréna konať v náhradných priestoroch Radošinského naivného divadla. 

            Pre študentov denného štúdia je, rovnako ako aj v predchádzajúcich ročníkoch, pripravený bohatý sprievodný program vo forme workshopov, exkurzií, výletov, či návštev kultúrnych podujatí.

             

            Záujemcovia o prezenčné (denné) alebo dištančné (live online) štúdium na DUK sa môžu prihlasovať prostredníctvom stránky www.duk.sk.

          • Bezpečnosť pod stromami

          • V areáli školy máme plánovaný výrub stromov. Prosíme žiakov, aby rešpektovali vyznačené ochranné zóny a nezdržiavali sa v blízkosti označených stromov, aby sa vyhli prípadnému úrazu.

          • Staré pohľadnice

          • Milí zberatelia, 

            pri triedení učebných pomôcok sme našli veľkú kopu starých nepopísaných pohľadníc. Ide prevažne o mestá. Je nám ľúto ich vyhodiť. Ak by ste mali o ne záujem, kontaktujte našu pani učiteľku fyziky alebo píšte na mail: ferkova@sibirska.sk

          • Uzatvorenie prezenčnej výučby žiakov 2. stupňa od 6. 12. 2021

          • 276

            VYHLÁŠKA

            Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto so sídlom v Bratislave, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia pre obmedzenie prezenčnej výučby zariadení pre deti a mládež v územnom obvode okresov Bratislava I až V, Malacky, Pezinok a Senec

            Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto so sídlom v Bratislave ako príslušný orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva podľa § 6 ods. 3 písm. e) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.“) z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 vydáva podľa § 59b zákona č. 355/2007 Z. z. túto vyhlášku, ktorou nariaďuje podľa § 48 ods. 4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z. z. tieto opatrenia pri ohrození verejného zdravia:

            § 1

            Podľa ustanovenia § 48 ods. 4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z. z. nariaďuje obmedziť nasledovné zariadenia pre deti a mládež v územnom obvode okresov Bratislava I až V, Malacky, Pezinok a Senec zákazom prezenčného vzdelávania:

            a) 2. stupeň základných škôl,

            b) školy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, s výnimkou materských škôl a 1. stupňa základných škôl,

            c) gymnázia,

            d) stredné odborné školy,

            e) stredné športové školy,

            f) školy umeleckého priemyslu,

            g) konzervatóriá,

            h) prevádzkarne, v ktorých sa prevádzkuje živnosť výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže.

            § 2

            Účinnosť

            Táto vyhláška nadobúda účinnosť 6. decembra 2021.

             

            MUDr. Stanislav Duba v. r.

            poverený vykonávaním funkcie regionálneho hygienika

            Oficiálne vyhlásenie nájdete tu: Vyhláška 276

          • Domáca izolácia, karanténa a čo robiť po pozitívnom teste

          • Domáca izolácia, karanténa a čo robiť po pozitívnom test​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

             

            Vyhlášku k izolácii osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, nájdete tu. Vyhláška je účinná od 11. októbra 2021.

            Upozornenie:  Nižšie uvedené informácie neslúžia ako záväzná interpretácia platnej legislatívy. V prípade rozporu platí výlučne znenie príslušnej vyhlášky, ktorá bola zverejnená vo vestníku Vlády SR.

             

            Postup po pozitívnom teste

            Informujte o výsledku testu vášho lekára a osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte dva dni pred odberom vašej pozitívnej vzorky, resp. dva dni pred vašimi prvými príznakmi.

            Po pozitívnom výsledku testu musíte byť v izolácii najmenej 10 dní od dátumu odobratia vzorky (ak ste nemali príznaky) alebo od dňa objavenia sa prvých príznakov.

            Izoláciu môžete ukončiť, iba ak ste v posledných troch dňoch izolácie nemali žiadne príznaky ochorenia (zvýšená telesná teplota nad 37 °C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu). Izoláciu možno ukončiť až na základe rozhodnutia všeobecného lekára, ktorý posúdi, či ste spôsobilí ukončiť izoláciu.

             

            Postup po úzkom kontakte s pozitívnou osobou
            alebo pri výskyte príznakov COVID-19

            • Ak máte príznaky ochorenia COVID-19, musíte ísť okamžite do izolácie - platí to pre neočkované osoby, ale aj pre plne zaočkovaných a ľudí po prekonaní COVID-19. S príznakmi môžete ihneď podstúpiť test na COVID-19 (resp. akonáhle vám bude možné v rámci testovacích kapacít prideliť termín).
            • Ak ste nezaočkovaný a prišli ste do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá bola v priebehu nasledujúcich 2 dní pozitívne testovaná na COVID-19 alebo mala nariadenú izoláciu, musíte nastúpiť do karantény. Ak ste bez príznakov, test podstupujete najskôr na 5. deň od posledného kontaktu. S príznakmi môžete test podstúpiť ihneď (resp. akonáhle vám bude možné v rámci testovacích kapacít prideliť termín).

             

            Karanténa sa končí

            a)   v prípade, ak sa u osoby nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia a výsledok testu vykonaného najskôr v 5. deň od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie je negatívny, uplynutím 7 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie,

            b)  ak test nebol vykonaný a počas 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie sa u osoby nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia, uplynutím 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie,

            c)   v prípade, ak sa u osoby vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia počas 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, o spôsobilosti ukončiť karanténu rozhodne lekár.

             

            • Ak ste zaočkovaný alebo ste prekonali COVID-19 a prišli ste do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá bola v priebehu nasledujúcich 2 dní pozitívne testovaná na COVID-19 alebo mala nariadenú izoláciu, nie ste povinný ísť do karantény ani sa testovať.

             

            Test však môžete podstúpiť dobrovoľne na 5. deň od kontaktu. Približne týždeň priebežne sledujte svoj zdravotný stav a prípadný výskyt príznakov ochorenia. Preventívne, pre istotu, tiež minimalizujte kontakt s ostatným ľuďmi a noste respirátor.

            ! Zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19 musia podstúpiť karanténu v prípade, ak sa u nich ako u úzkych kontaktov s pozitívnou osobou vyskytne čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia (zvýšená telesná teplota nad 37°C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu).

             

            Postup v prípade spoločnej domácnosti s pozitívnym

            V prípade stáleho kontaktu s pozitívnou osobou (žijú v spoločnej domácnosti) sa za posledný deň kontaktu považuje:

            a)   ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie vyskytol akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, 5. deň od výskytu klinických príznakov ochorenia osoby pozitívnej na ochorenie,

            b)   ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie nevyskytol žiadny z klinických príznakov ochorenia, 5. deň od odberu vzorky biologického materiálu na účely testu u osoby žijúcej s osobou pozitívnou na ochorenie v spoločnej domácnosti.

            V praxi to znamená, že:

            • ak žijete v spoločnej domácnosti s osobou pozitívnou na COVID-19, testovanie môžete podstúpiť na 10. deň od prvého výskytu príznakov u pozitívneho,
            • alebo na 10. deň od jej pozitívneho výsledku testu ak bola pozitívna osoba vo vašej domácnosti bez príznakov.
            • Ak sami máte príznaky typické pre COVID-19, nečakajte, testovanie môžete podstúpiť okamžite.

            Školy a žiaci postupujú podľa pravidiel stanovených v Školskom semafore: https://www.minedu.sk/skolsky-semafor

            V prípade, že člen spoločnej domácnosti bol v úzkom kontakte s pozitívnou osobou, nie je nutné, aby ostatní  členovia domácnosti ako „kontakty kontaktu“ ihneď podstúpili karanténu. Je však nevyhnutné dbať na prísne hygienické pravidlá a minimalizovať kontakt s inými ľuďmi. Ak bude mať člen spoločnej domácnosti pozitívny výsledok, zostávajú v karanténe všetci členovia spoločnej domácnosti.

            Povinnosti počas domácej izolácie:

             

            • dodržiavať izoláciu a zdržiavať sa počas nej iba v mieste izolácie,
            • zamedziť fyzickému kontaktu s inými osobami,
            • dodržiavať prísnu hygienu rúk a nosenie rúšok/respirátora,
            • dodržiavať zákaz stretávania sa s inými osobami, okrem osôb, ktoré spolu s ňou bývajú v mieste izolácie,
            • ak izolovaný potrebuje bezodkladnú zdravotnú starostlivosť, je povinný záchranárov či zdravotníkov informovať, že sa nachádza v izolácii,
            • denne sledovať svoj zdravotný stav, predovšetkým výskyt klinických príznakov ochorenia a v prípade výskytu akéhokoľvek z klinických príznakov ochorenia bezodkladne kontaktovať svojho všeobecného lekára,
            • o pozitívnom výsledku testu bezodkladne informovať (telefonicky, e-mailom či SMS) svojho všeobecného lekára,
            • ! bezodkladne po tom, čo bol osobe oznámený pozitívny výsledok testu, oznámiť túto skutočnosť všetkým osobám, s ktorými bola v úzkom kontakte v období od dvoch dní predchádzajúcich dňu odberu vzorky na účely testu, respektíve dva dni pred objavením sa príznakov typických pre ochorenie COVID-19.

             

            ! Ak všetky úzke kontakty obratom upozorníte na pozitívny výsledok Vášho testu, značne tým pomáhate znižovať riziko, že sa od nich nakazia ďalší. Čím skôr sa úzke kontakty dozvedia, že boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, tým rýchlejšie vedia zareagovať – začať izoláciu, prihlásiť sa na testovanie a dôsledne sa vyhýbať situáciám, ktoré zvyšujú riziko nákazy ďalších ľudí.

            Za úzky kontakt sa považuje kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie ak pri tomto kontakte:

            1. boli osoby v priamom fyzickom kontakte,
            2. osoby od seba boli vzdialené menej ako 2 metre dlhšie ako 15 minút,
            3. osoby boli v interiéri, resp. v uzatvorenom priestore dlhšie ako 15 minút,
            4. osoby cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 15 minút,
            5. osoby nemali prekryté horné dýchacie cesty a osoba pozitívna na ochorenie kašľala alebo inak šírila infekčné výlučky.

             

            ! Upozorňujeme, že COVID preukaz EÚ, ktorý osvedčuje prekonanie ochorenia, je vydávaný len na základe výsledku PCR testu.

          • Záložka do knihy spája školy

          • Naša škola sa aj v tomto školskom roku zapojila v rámci Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2021 do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Žiaci 6.A a 6.B triedy vyrábali, kreslili a maľovali záložky do kníh na tému: Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní. Záložky sa vyrábali pre žiakov z partnerskej školy ZŠ Fraňa Kráľa zo Žarnovice. Naši šikovní šiestaci si dali záležať na svojich výtvoroch a žiakom z partnerskej školy sme napokon poslali krásne záložky. Žiaci zo Žarnovice nám taktiež poslali veľmi pekné záložky, z ktorých sme boli nadšení. Veď, posúďte sami J

          • Daruj knihu

          • Milí žiaci a rodičia!

                  Máte doma knižky, ktoré ste už prečítali a len tak stoja na polici? Ak ich už nepotrebujete a viete, že sa k ich čítaniu už v budúcnosti nevrátite, môžete ich darovať do školskej knižnice.

                  Od 16.11. - 30.11.2021 môžete priniesť svoje knihy do školy. Za vchodovými dverami bude pre ne pripravená škatuľa. Dôležité je, aby to boli knihy určené pre deti a mládež, teda primerané veku žiakov základných škôl. Chceme Vás poprosiť, aby boli knižky v zachovalom stave, neboli potrhané, nechýbali v nich strany, skrátka aby boli čitateľné. Môžu to byť rozprávkové, dobrodružné, detektívne knihy, básnické zbierky, poviedky, romány, encyklopédie, od slovenských autorov (napr. M. Rúfus, D. Hevier, Ľ. Feldek, G. Futová, M. Hlušíková, R. Brat...), ale aj od zahraničných spisovateľov (napr. H.CH. Andersen, R. Dahl, J. K. Rowlingová...).

            Ďakujeme za Vašu pomoc.

          • Vyzdvihovanie obedov

          • V prípade absencie žiaka je možné v prvý deň, kedy ste nestihli ohlásiť žiaka z obeda, vyzdvihnúť jedlo do 11:30 (bočný vchod do jedálne z ulice Šuňavcova).

            Ďakujeme za pochopenie.

          • Poďakovanie

          • Ďakujeme rodine z 2.B za krásne knihy do knižnice našej triedy. Tešíme sa na čítanie.

            Žiaci 2.B a triedna učiteľka.

          • Deň pôvodných odrôd jabĺk

          • Dobrý deň, vážení rodičia a návštevníci našej webstránky,

            chceme sa s vami podeliť o krásne výtvory, ktoré vytvorili žiaci 2.B s rodičmi ku medzinárodnému dňu jabĺk.

            Ďakujem za zapojenie sa do tejto aktivity,

            S úctou triedna učiteľka, 2.B

             

            J.Scherrens: Jablká na výlete 

            Jedno ráno – práve v lete,

            ocitli sa na výlete

            dve jabĺčka krásne

            ako moje básne. 

             

            Išli oni veselo,

            možno trochu nesmelo.

            Zbadala ich mamka,

            zobrala pre Miška, Janka

            na desiatu do školy,

            aby hladní neboli.

             

          • Floorballová akadémia

          • V našej škole bude každú stredu o 15:30-16:30 prebiehať florbalová akadémia, ktorá má tím aj v lige, takže kto bude mať záujem môže hrať aj zápasy. 

            Organizácia robí nábor pre dievčatá aj chlapcov od 5-11 rokov pre našu floorballovú akadémiu.  

            Členské pre tento školský rok bude 20,- eur mesačne a bude sa platiť na občianske združenie off season training o.z. 

            IBAN : SK8875000000004028114067 

            Do poznámky je potrebné uviesť meno hráča. Platba vždy na začiatku mesiaca do 10. dňa. 

            Kto by sa chcel prihlásiť nech napíše meno hráča a triedu na peterbanga32@gmail.com alebo na mobil 0948 177 517.

             

            TRÉNINGY ZAČÍNAJÚ OD 20.OKTÓBRA. Dovtedy sa prosím hláste na spomínaný e-mail a telefónne číslo.

             

            www.capitolfloorball.sk

            instagram: @capitolfloorball 

            instagram 2: @capitol_floorballacademy

          • Európsky deň jazykov 2021 v ZŠ a MŠ Sibírska

          • Z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie sa Európsky deň jazykov (European Day of Languages) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu, Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe.

            Cieľom je tiež podpora žiakov k učeniu nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci EÚ. Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sa v Európe koná celá škála rôznych podujatí (workshopy, kvízy, hádanky, súťaže a iné). Preto bolo pre nás v ZŠ s MŠ Sibírska v Bratislave, veľkým potešením pripraviť pre žiakov malú ochutnávku jednotlivých jazykov.

                     V pondelok 27.09.2021 naši žiaci absolvovali prednášku o jazykoch, zistili rôzne zaujímavosti a spoznali najznámejšie suveníry jednotlivých krajín. V rámci bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a pedagógov, sme podujatie uskutočňovali iba pre jednotlivé triedy, keďže sa ročníky nemohli miešať. Všetky aktivity sme prispôsobili mimoriadnej situácii. Žiaci spoznali anglický, španielský, ruský, ukrajinský a poľský jazyk.

            Sme škola, do ktorej chodia deti rôznych národností a národnostných menšín, preto sme predstavili aj ich jazyky spolužiakom. Podporili nás aj Poľský inštitút a Instituto Cervantes v Bratislave.  

            Na našej škole už o Európskom dni jazykov vie hádam každý a už teraz sa tešíme, čo vymyslíme na budúci školský rok.